امروز : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۳۹۷

تماس باما درباره ما
مطالعات ۷ سد لاستیکی گیلان به پایان رسید

مطالعات ۷ سد لاستیکی گیلان به پایان رسید

تنظیمات کاربری

برچسب‌ها, ,

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان:
مطالعات ۷ سد لاستیکی گیلان به پایان رسید

Exif_JPEG_420

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزندان گیل :  مهندس سیف اله آقابیگی در جلسه آب منطقه ای استان گفت: برای اولین بار اجرای سدهای لاستیکی به عنوان تبصره دائمی بودجه در مجلس تصویب شد.

وی افزود: با تصویب این تبصره ۸۵ درصد از اعتبارات اجرای سدهای لاستیکی از سوی دولت و ۱۵ درصد باقیمانده توسط مردم تأمین خواهد شد که در مناطق محروم سهم مردم نیز از جانب دولت تأمین می شود.

آقابیگی با اشاره به اینکه در حال حاضر احداث ۱۱ سد لاستیکی در دستور کار آب منطقه ای گیلان قرار دارد، ادامه داد: این مصوبه مجلس شورای اسلامی خبر خوشآیندی در راستای تسریع در عملیات اجرایی سدهای لاستیکی در استان گیلان است.

وی افزود: در حال حاضر ۳ سد لاستیکی پهلوان بست بر روی رودخانه شلمانرود در منطقه کومله شهرستان لنگرود، دهنه سر بر روی رودخانه حاجعلی جوب و انبار سر بر روی رودخانه سید علی اکبری بخش کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه در مرحله اجرایی و احداث قرار دارند ضمن اینکه سد لاستیکی فخرآباد در منطقه لشت نشاء شهرستان رشت نیز در مرحله تجهیز کارگاه است.

مهندس آقابیگی با اشاره به اینکه مطالعات ۷ سد لاستیکی دیگر در شرق و غرب استان گیلان به پایان رسیده گفت: سدهای لاستیکی گالش کلام، اطاقور و رادار کومله در لنگرود، باغبانان و رودبارچیره در فومن، پلنگ ور صومعه سرا و خالکایی ماسال آماده شروع عملیات اجرایی هستند که پس از اخذ مجوزهای لازم عملیات احداث این سدها آغاز خواهد شد.

وی افزود: بهره برداری از این سدها می تواند تأثیر بسزایی در کشاورزی استان داشته باشد.

وی در ارتباط با خصوصیات و کارایی سدهای لاستیکی گفت: بخاطر عدم وجود مخازن ذخیره آب در میانه دشت و تراز پست اراضی واقع در نواحی نزدیک به تالاب و دریا، امکان تنظیم جریان از طریق احداث سازه های ذخیره آب و سدهای تنظیمی بسیار سخت و هزینه بر بوده، ضمن اینکه شیب بسیار کم اراضی ساحلی و همچنین جزر و مد دریا خطر ورود آب شور را به این اراضی فراهم می کند. به همین جهت با بررسی های انجام شده سیستمی که بتواند با جمع آوری آب در بستر رودخانه ها و تقویت سفره سطحی آب زیرزمینی از ورود آبشور دریا جلوگیری کرده و هیچگونه رسوبی نیز در آن جمع و در مواقع سیلابی نیز باعث آبگرفتگی مناطق مسکونی نگردد، احداث سد لاستیکی است. / ایسنا

 

 

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را برای ما بنویسید


دو × 5 =

تبلیغات

تبلیغات

پیوند های سایت

با ورود به بخش پیوند های سایت با جدیدترین سایت های مفید و کاربردی آشنا شوید

ورود به بخش پیوندها