امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷

تماس باما درباره ما
ظرفیت‌های بومی گیلان برای رونق اقتصادی استان به‌کارگیری می‌شود

ظرفیت‌های بومی گیلان برای رونق اقتصادی استان به‌کارگیری می‌شود

تنظیمات کاربری

برچسب‌ها, ,

معاون سپاه استان گیلان

ظرفیت‌های بومی گیلان برای رونق اقتصادی استان به‌کارگیری می‌شود

139304041638009243080373

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزندان گیل : سرهنگ پاسدار عباس بایرامی، معاونت هماهنگ‌کننده سپاه قدس استان گیلان  در حوزه‌های جنگ نرم، اقتصاد مقاومتی، آمادگی رزمی و دفاعی و اقدامات سپاه گیلان در این حوزه‌ها به‌تشریح اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اقدام این سپاه پرداخت که بخش دوم صحبت‌های وی که به “اقتصاد مقاومتی” اختصاص دارد را در ادامه می‌خوانیم:

مشروح گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم با معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان به شرح زیر است:

تسنیم: نظر شما در ارتباط با اقتصاد مقاومتی و نقش سپاه در اجرای آن چیست؟

بایرامی: یکی از اولویت‌های ما در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عمل به دستورات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) درارتباط با اقتصاد مقاومتی است و اعتقاد ما بر این‌ است که وظیفه سپاه است که در این عرصه حضور مستمر داشته باشد و در این راه کمک حال جمهوری اسلامی ایران برای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد.

تسنیم: به نظر شما جامعه ما تا چه حدی با اقتصاد مقاومتی آشنایی دارد؟

بایرامی: اگر در ۵ یا ۱۰ سال گذشته از ضرورت حمایت از تولید داخلی حرف می‌زدیم کمتر کسی این ضرورت را درک می‌کرد و اثبات آن سخت بود اما در چند سال اخیر که تحریم‌های همه جانبه، برنامه ریزی شده و هوشمندانه توسط غربی‌ها کاملا آشکار و مشخص شده است، فهم این مورد برای همگان عادی و راحت است.

تسنیم: از نظر شما نگاه کشورهای خارجی در مورد تحریم‌ها چگونه است؟

بایرامی: نگاه کشورهای خارجی به خصوص آمریکا نگاه تهدید آمیز است؛ وزیر امور خارجه آمریکا در یکی از اظهارنظرهای خود عنوان کرده است که ما با تحریم‌هایی که انجام دادیم توانستیم ایران را پای میز مذاکره بیاوریم و این نگاه در اکثر کشورهای خارجی وجود دارد.

تسنیم: نظر شما در مورد عملکرد تیم مذاکره کننده کشور ما چیست؟

بایرامی: مقام معظم رهبری در یکی از بیانات خود فرموده بودند که تیم مذاکره کننده ما در طول مذاکرات مجاهدت به خرج دادند. از نظر ما این فرمایش مقام معظم رهبری کاملا درست و عالمانه است و ما نیز برای این دوستان این عنوان شایسته را به‌کار می‌بریم.

تسنیم: به نظر شما آیا تحریم‌ها کاملا و برای همیشه پایان یافته یا امکان شروع دوباره آنها وجود دارد؟

بایرامی: مقام معظم رهبری در این زمینه فرموده اند که ما باید روی پای خود بایستیم تا با وقوع تحریم‌های احتمالی آزار نبینیم؛ از نظر ما این نگاه مقام معظم رهبری نگاه بسیار هوشمندانه و عالمانه ای است چون کشورهای غربی هیچ‌وقت قابل اعتماد نیستند وهمیشه این امکان وجود دارد که از تحریم به عنوان یک عنصر فشار در مقابل ما استفاده کنند.

تسنیم: از نظر شما چگونه باید به فرمایشات مقام معظم رهبری عمل کنیم؟

بایرامی: ما باید این فرهنگ را در تمام افراد جامعه در حوزه تولید ایجاد کنیم تا بدانند که حمایت و تحقق تولید داخلی یکی از ضرورت‌های اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و بدانند که هر وارداتی که ما انجام می‌دهیم کمک به اقتصاد کشورهای خارجی است اما خرید اجناس داخلی کمک به تولید داخلی و در نتیجه کمک به جوانان ایرانی خواهد بود و باید این نوع نگاه را در جامعه گسترش دهیم.

تسنیم: مصرف و اقتصاد چه رابطه ای باهم دارند؟

بایرامی: همه اقتصاددانان برجسته کشور معتقدند که پایه اقتصاد مصرف است و ما هرگونه که مسیر اقتصاد را شکل دهیم به همان‌گونه پیشرفت خواهیم داشت واین کار تحول عظیمی در نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاد خواهد کرد.

تسنیم: نظر شما در مورد این که بعضی افراد اقتصاد مقاومتی را اقتصاد ریاضتی می‌دانند چیست؟

بایرامی: این تفکر بسیار اشتباه است و ما باید سعی کنیم تا به همه اقشار جامعه بفهمانیم که اقتصاد مقاومتی به هیچ وجه اقتصاد ریاضتی نیست بلکه اقتصاد مقاومتی نوعی اقتصاد هوشمند با بهره‌گیری از سرمایه های عظیم داخلی کشور عزیزمان است، در اقتصاد ریاضتی همه افراد جامعه ناراضی هستند درحالی‌که در اقتصاد مقاومتی همه مردم احساس می‌کنند باید دست در دست هم دهند و با هم‌دلی از شرایط حاکم عبور کنند.

تسنیم: در بحث کشاورزی چه کارهایی انجام شده و چه برنامه هایی وجود دارد؟

بایرامی: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در چند سال اخیر قدم‌های مثبتی را در رابطه با اقتصاد کشاورزی برداشته است که در این راستا بخشی با عنوان کلینیک صنعتی که یکی از فعالیت‌های این بخش عارضه یابی است را از امسال راه‌اندازی کرده که باعث کسب موفقیت‌های خوبی در حوزه کشاورزی و دامپروری شده است.

تسنیم: چه اقداماتی در راستای استفاده از ظرفیت‌های سپاه انجام شده است؟

بایرامی: ما همیشه داشته‌های سپاه و ظرفیت‌های موجود و استفاده صحیح از آن‌ها را مورد بررسی قرار داده ایم، برای مثال قسمتی از زمین‌هایی را که در اختیار داشته‌ایم را با کسب مجوز از فرماندهی کل سپاه در شکل تعاونی در اختیار بسیجیان قرار دادیم؛ همچنین در این راستا مجتمع الگویی امام حسن مجتبی (ع) را تشکیل دادیم که هم اکنون استخر پرورش ماهی به مساحت ۲۱ هکتار در این مجموعه در حال بهره برداری است.

تسنیم: چه فعالیت‌هایی در استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان گیلان انجام شده است؟

بایرامی: ما استانی هستیم که محور اصلی حرکت ما کشاورزی است؛ استعدادهای ما در جنگل، دشت، کوه و دریا وجود دارد که با برنامه ریزی درست و انجام صحیح امور می‌تواند شکوفا شود.

ما حدود ۱۳ هزار فارغ التحصیل رشته کشاورزی بیکار در جامعه داریم که با برنامه ریزی درست بسیاری از این دوستان را در قالب کانون‌های کشاورزی سازماندهی کردیم.

تسنیم: هدف سپاه از کمک در جامعه چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

بایرامی: بسیج کمک حال تمام بخش‌ها در جامعه است و قصد کمک در تمام قسمت‌های جامعه را دارد و این عمل نباید به عنوان موازی‌کاری با مسئولین استانی برداشت شود بلکه ما کمک حال دوستان هستیم،

ما برای ترویج اقتصاد مقاومتی با نگاه فرهنگ‌سازی ورود کرده‌ایم و در این راستا از ظرفیت‌های استان استفاه کردیم تا محصولات اختصاصی استان را صادر کنیم که در انجام این عمل بسیار موفق بوده‌ایم.

تسنیم: نگاه شما در بازار چگونه است و چه اقدامی برای کنترل بازار باید انجام شود؟

بایرامی: بسیاری از کشاورزان ما بر این اعتقاد هستند که با وجود سیل عظیم واردات، تولید در نهایت به سوددهی نخواهد رسید و بسیاری از کشاورزان در این رابطه نگرانی‌های زیادی دارند که این نگرانی به جا و درست است.

تولید کننده اگر نتواند محصول خود را به بازار عرضه کند به مشکل برخورد می‌کند و در نتیجه کارش سودآوری مطلوبی نخواهد داشت.

ما در طرح برنج گیلانه قدم‌های مثبتی برداشته‌ایم و این برنج می‌تواند در یکی دو سال آینده موفقیت‌های خوبی را به‌دست آورد و نیاز کشاورزان را برآورده سازد.

همچنین با تلاش کوشش مردم گیلان بازار الگویی ماهی فروشان در جاده خمام راه‌اندازی شده است که با پیگیری و کمک‌رسانی به این مجموعه می توان این ظرفیت را به کشور معرفی کرد و از طریق آن صادرات انجام داد./تسنیم

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را برای ما بنویسید


− 1 = چهار

تبلیغات

تبلیغات

پیوند های سایت

با ورود به بخش پیوند های سایت با جدیدترین سایت های مفید و کاربردی آشنا شوید

ورود به بخش پیوندها