امروز : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۳۹۷

تماس باما درباره ما
ضرورت تدوین سند توسعه بهداشت در خمام

ضرورت تدوین سند توسعه بهداشت در خمام

تنظیمات کاربری

برچسب‌ها, ,

بخشدار خمام :
ضرورت تدوین سند توسعه بهداشت در خمام

IMG_1949

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزندان گیل :  حسین ذاکر استقامتی  در جلسه‌ شورای بهداشت این بخش اظهار کرد: خمام به دلیل آمار جمعیتی در حیطه‌ شهری و روستایی از جمعیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: بر اساس آمار سال ۹۰ و با در نظر گرفتن درصد رشد، جمعیت خمام بالغ بر ۱۸ هزار نفر جمعیت شهری و ۵۸ هزار نفر جمعیت بخشی است.

بخشدار خمام بهداشت را از دو منظر دارای اهمیت بالا دانست و رسیدگی به موضوع بهداشت از ابعاد جسمی و روحی را مورد تاکید قرار داد و گفت: جامعه سالم بهتر می‌تواند حرکتی رو به پیشرفت و توسعه داشته باشد.

وی با بیان اینکه مسافران از اقصی‌ نقاط کشور به دلیل ظرفیت‌های بالقوه‌ گیلان به این استان سفر می‌کنند، تصریح کرد: در این ایام جمعیت موجود به‌ جمعیت شناور اضافه می‌شود.

ذاکر استقامتی افزود: حضور جمعیت شناور در بخش خمام با توجه به جمعیت و وسعت آن می‌تواند حامل بیماری باشد.

به گفته‌ وی، مهاجرت یکی از عوامل انتقال بیماری‌ها از مکانی به مکان دیگر به‌شمار می‌رود.

امکانات موجود بهداشت خمام شایسته‌ جمعیت آن نیست

بخشدار خمام با اشاره به شیوع «شپش» در برخی از مدارس بخش خمام در سال تحصیلی گذشته و محروم بودن این بخش از وجود برخی امکانات اولیه و حداقل استانداردها، یادآور شد: شپش نه تنها در مدارس روستایی بلکه در مدارس شهر شیوع داشته و این مشکل در مدارس غیردولتی که اولیای دانش‌آموزان برای تحصیل دانش‌آموزان خود پول پرداخت می‌کنند نیز مشاهده شده است.

وی بر لزوم همکاری همه جانبه برای اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی به منظور رعایت نکات بهداشتی تاکید کرد و گفت: انجام معاینات بهداشتی در هفته نخست بازگشایی مدارس بخش خمام صورت گیرد.

ذاکر استقامتی برخورد با گرانفروشی، کم‌فروشی و جلوگیری از فروش اجناس تاریخ مصرف گذشته، بررسی و بازدید مستمر از مراکز صنفی، اماکن، رستوران‌های بین‌راهی، نانوایی‌ها، جلوگیری از زنده‌فروشی پرندگان، گندزدایی از پارک‌ها و سرویس‌های بهداشتی مکان‌های عمومی و مدارس و اطلاع‌رسانی در زمینه بیماری‌های فصلی را مهم دانست و افزود: اقدام‌هایی در این زمینه صورت گیرد.

روستاییان از حقوق مساوی با شهرنشینان برخوردار هستند

بخشدار خمام با بیان اینکه ۱۱ روستای این بخش آب آشامیدنی مصرفی خود را از چاه تامین می‌کنند، گفت: در برخی روستاهایی که عنوان می‌شود آب شرب وجود دارد این آب از کیفیت مطلوب برخوردار نیست.

وی قدمت، فرسودگی شبکه، تجهیزات و تاسیسات آبرسانی بخش خمام را دلیل نبود کیفیت آب آشامیدنی در روستاهای بخش خمام دانست و گفت: روستاییان در ایران اسلامی از نظر بهره‌مندی امکانات تفاوتی با شهرنشینان ندارند.

ذاکر استقامتی ادامه داد: بیماران در روستا برای تهیه‌ دارو باید از طریق چند ایستگاه به داروخانه، مراکز درمانی تخصصی یا بیمارستان مراجعه کرده با احداث بیمارستان یا پلی‌کلینیک تخصصی در بخش خمام خدمات‌رسانی به آنها مطلوب‎تر می‌شود.

به گفته‌ وی، امکانات موجود بهداشت و درمان بخش خمام شایسته‌ جمعیت این بخش نبوده و بیماران به‌خاطر نبود وجود بیمارستان و پلی‌کلینیک تخصصی در بخش رنج می‌برند.

سند توسعه بهداشت خمام تدوین شود

بخشدار خمام بر لزوم تهیه و تدوین سند توسعه‌ بهداشت خمام تصریح کرد: طرح سلامت بانوان ایرانی برای نخستین بار در گیلان در بخش خمام به صورت پایلوت اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه باید سیاست‌های راهبردی بهداشت بخش خمام در قالب سند توسعه بهداشت دیده شده و سیاست‌های راهبردی بهداشت اتخاذ شده است، تصریح کرد: برخی از مشکلات و محدودیت‌ها به کمبود اعتبار و مشکلات ساختاری مرتبط می‌‌شود.

ذاکر استقامتی با قدردانی از بازدید سرزده‌ اخیر پروفسور انوش برزیگر رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مرکز بهداشت خمام یک، خاطرنشان کرد: وی در جریان مشکلات قرار گرفت و مقرر شده تا برخی تجهیزات اداری از طریق مراکز تخصصی در اختیار خمام قرار دهند./فارس

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دهستان‌های خمام نیازمند افزایش سهمیه سوخت هستند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزندان گیل : حسین ذاکر استقامتی در جلسه کمیته‌ سوخت این بخش در سالن بخشداری خمام به عدم برخورداری روستاهای دهستان لات‌کته‌سر از نعمت گاز خانگی اشاره کرد. وی اظهار کرد: مردم در روستاهای دهستان لات‌کته‌سر برای ذخیره سازی نفت سفید مصارف خانگی خود با توجه به نزدیک شدن به فصل پاییز با مشکل مواجه می‌‌شوند که باید از اکنون تمهیدات لازم در زمینه‌ افزایش سهمیه نفت اندیشیده شود. بخشدار خمام جمعیت دهستان لات‌کته‌سر را 3 هزار و 766 خانوار عنوان کرد و افزود: از این جمعیت تنها 780 خانوار از گاز برخوردار هستند. وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته از سوی شرکت نفت در هر ماه یک قطعه کوپن دریافت مقدار 220 لیتر نفت سفید اعلام می‌شد، افزود : سالانه 12 قطعه کوپن یا 2 هزار و 640 لیتر نفت مصرف یک خانوار محاسبه می‌شد که در سال 92 این مقدار به 9 قطعه بن و یک‌هزار و 980 لیتر رسیده است. ذاکر استقامتی با اشاره به سهمیه‌ سال 93، ادامه داد: در سال جاری تاکنون 2 قطعه کوپن با 420 لیتر سهمیه در اختیار جامعه‌ هدف قرار گرفته است. وی به فعالیت 18 ایستگاه پمپاژ دیزلی در حوزه‌ کشاورزی بخش خمام اشاره کرد و یادآور شد: طبق محاسبات انجام شده و با توجه به شرایط آب و هوایی سال زراعی جاری، هر ایستگاه پمپاژ دیزلی حدود 300 لیتر گازوئیل و مقدار 100 لیتر روغن نیاز داشته است.

دیدگاه خود را برای ما بنویسید


× هفت = 56

تبلیغات

تبلیغات

پیوند های سایت

با ورود به بخش پیوند های سایت با جدیدترین سایت های مفید و کاربردی آشنا شوید

ورود به بخش پیوندها