امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷

تماس باما درباره ما
زندگینامه شهید والامقام محمود نهی قناد

زندگینامه شهید والامقام محمود نهی قناد

تنظیمات کاربری

برچسب‌ها

زندگینامه شهید والامقام محمود نهی قناد از ولادت تا شهادت

تولد :

M

شهید محمود نهی قناد در یک روز پاییزی در تاریخ ۲۷ / ۷ / ۱۳۳۹ در خانواده ای مذهبی در شهر رشت به دنیا آمد ایشان ششمین فرزند خانواده بود و در کنار شش برادر و یک خواهر فرزندان خانواده را تشکیل می دادند پدر و مادر او را محمود نام نهادند و او بسیار از این نام خوشحال بود و دائماً از پدر مادر بخاطر این نام تشکر می کرد .

 

کودکی:

rtrtgy

از همان آغاز کودکی روحیه ی مذهبی در ایشان موج می زد . همیشه همراه با اذان مسجد در حیاط خانه اذان می گفت و در ماه مبارک رمضان همراه با سایر افراد خانواده روزه می گرفت . در کارهای خانه مانند خرید و آوردن آب شرب کمک حال پدر و مادر بود . در ایام تابستان با درست کردن پاکت و کاردستی و فروش آن به اقتصاد خانواده کمک می کرد .

 

تحصیل :

Untitled

ایشان دوران ابتدایی در مدرسه علمیه و فردوسی و مقطع راهنمایی را در مدرسه زاهد گیلانی و مقطع متوسطه را در دبیرستان خدمات نصرت مشکاتی تحصیل می کرد. و همیشه از دانش آموزان مؤدب   با هوش و ممتاز به شمار می رفت . در زمان جنگ مواجهه با آوارگان و دردمندان و آسیب دیدگان اشتیاق پزشک شدن را در او برای تسکین آلام بشری برانگیخت ، اما حضور دائم در جبهه ها و شهادت او را به مقامی بالا تر رساند . بعد ها برادرش آقای دکتر حمید نهی قناد رهرو راه ایشان شد.

اخلاق:

M 38

ایشان بسیار مودب بود و در برخورد با بزرگترها   همسایگان و دوستان نهایت احترام را بجا می آورد . در انجام کارهای شخصی مستقل بود و از خواستن کار از دیگران اجتناب می ورزید . از زمان بلوغ واجبات دینی را با جدیت دنبال می کرد و در ایام نوجوانی مستمراً به قرائت قرآن و خواندن نهج البلاغه می پرداخت . همیشه در مساجد پای صحبت علما و روحانیون حاضر می شد . دائماً در مراسم دعای کمیل ، دعای ندبه و زیارت عاشورا شرکت می کرد . دائماً به نماز شب می ایستاد و اکثر روزها بدون سحر روزه می گرفت و افطار را بسیار ساده برگزار می کرد. همیشه از غیبت کردن دوری می جست اگر غیبتی می شنید تجدید وضو می کرد ، دائماً با وضو بود و تمام کارها را با وضو آغاز می کرد . ایشان دوستان بسیاری داشت و همیشه مشاوری خوب برای دوستان در امر زندگی و کار و تحصیل بود. به ظواهر و مال دنیا علاقه نشان نمی داد و هر آنچه بدست می آورد به نیازمندان می بخشید.

انقلاب: 

M 86

در زمان انقلاب با توجه به اینکه پدر ایشان اصالتاً قومی بودند توسط بستگان ، نامه های امام به رشت ارسال می شد و ایشلان به اتفاق برادرشان شهید مهدی نهی قناد
جهت پخش کردن نامه ها و اطلاعیه های حضرت امام خمینی (ره) همکاری می کرد . منزل پدری محل نشست بچه های مسجد در زمان انقلاب بود ، در همان زمان ایشان به عنوان معلم اخلاق بچه های مسجد را جهت تدریس قرآن و آشنایی با اهداف نهضت امام به خانه می آورد . همچنین عضو ستاد موقت انقلاب اسلامی رشت بود و پس از پیروزی انقلاب جهت استقرار زیر ساخت های مدنی و اجتماعی فعالیت می نمود . از محضر حضرات آیت ا… لاکانی بسیار بهره می جست و جهت مشاوره و درس دایماً به دیدار ایشان می شتافت .

 

علاقمندی ها:

M 3459

به فراگیری قرآن و آموختن آن به دیگران اشتیاق فراوان نشان می داد و در دارالقرآن حوزه ی علمیه ی قم جهت فراگیری قرآن حاضر می شد . به شعر و ادبیات و بزرگان ادب فارسی بسیار علاقه داشت و از خود دلنوشته و اشعاری به یادگار گذاشت . از آداب و رسوم و آیین های کهن ایرانی و زندگی گذشتگان بسیار خوشش می آمد و به تاریخ و آثار و ابنیه تاریخی بسیار علاقمند بود . ورزش را دوست داشت و به صورت جدی فوتبال و کشتی را دنبال می کرد . از طرف مسجد برای جوانان فضای سالم جهت گذراندن اوقات فراغت ایجاد می کرد و برای آنان اردو های
تفریحی ، ورزشی و کوهنوردی تدارک می دید.

 

جهاد و دفاع مقدس:

15

3 5 M 179

ایشان دوره سربازی و احتیاط را در زمان جنگ گذراند و پس از پایان دوره وظیفه چهار سال دیگر نیز داوطلبانه در جبهه های غرب و جنوب حاضر شد و کار اطلاعات عملیات را به عهده داشت با توجه به هوش و استعداد بالایی که داشت در پی ریزی نقشه های
عملیات کمک های شایانی انجام داد در زمینه جمع آوری و ارسال کمک های مردمی در جبهه ها فعالیت می کرد . همچنین به عنوان کارمند کمیته امداد کار رسیدگی به آوارگان جنگی مستقر در اردوگاه انزلی را بر عهده داشت. در دو عملیات از ناحیه ی پا مجروح شد و هنوز بهبود کامل نیافته باردیگر راهی جبهه ها شد .

 

شهادت:

M 254

این شهید بزرگوار بعد از شش سال حضور در جبهه های
جنگ حق علیه باطل در روز ۲۷ / ۱۲ / ۱۳۶۴ در شلمچه ( دوایجی ) عراق از ناحیه سر مورد اصابت قرار گرفت و به مقام رفیع شهادت نائل آمد .

ایشان را مانند مولایشان امام حسین ( ع ) با لباس رزم به خاک سپردند. یادش گرامی و راهش پر رهروباد.

 

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را برای ما بنویسید


× 1 = سه

تبلیغات

تبلیغات

پیوند های سایت

با ورود به بخش پیوند های سایت با جدیدترین سایت های مفید و کاربردی آشنا شوید

ورود به بخش پیوندها